close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
راديكال های آزاد و آنتی اکسیدان ها

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

تبلیغات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 25
 • کل نظرات : 3
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 4
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 33
 • بازديد ديروز : 2
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 33
 • بازديد ماه : 83
 • بازديد سال : 1,035
 • بازديد کلي : 407,255
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.221.147.93
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

تبلیغات

 

 

 

 

فروش شارژ با تخفیف ویژهراديكال های آزاد

   راديكال های آزاد، مولكول هايی اند كه آخرين لايه الكترونی آنها تكميل نبوده و به همين دليل به لحاظ شيميايی فعال تر از ديگر مولكول ها می باشند.
تماس با برخی از عوامل محيطی مانند دود سيگار يا تشعشعات از جمله تابش بيش از حد نور خورشيد می تواند منجر به تشكيل مولكول های ناپايدار يا همان راديكالهای آزاد شود. مهمترين شكل راديكال های آزاد در بدن انسان ، اكسيژن است.

هر چند که در ساده‌ ترین تعریف، رادیکال آزاد، هر یک از مولکول ها و اتم هایی است که دارای یک الکترون جفت نشده باشند ولی باید توجه داشت که مولکولهایی مانند اکسید نیتریک و اکسیژن نیز از این قاعده پیروی می‌کنند، ولی به صورت عادی نمی‌توانند از باب رادیکال های آزاد مطرح باشند بنابراین این اصطلاح (یعنی رادیکال آزاد) شامل مولکولهای عادی پایدار نمی‌شود.

 از جمله رادیکالهای آزاد ساده می‌توان به CH3 ,CN ,OH ,Cl ,H اشاره کرد. چنین رادیکالهایی از اهمیت فوق العاده‌ای در واکنشهای گرمایی و فتوشیمیایی، پلیمریزاسیون و احتراق برخوردارند. آنها در هر دو فاز مایع و گازی دارای اهمیت می‌باشند، ولی به هر حال دستگاه های فاز گازی بسیار ساده تر بوده و تفسیر قاطعانه‌تری را اجازه می‌دهند. با وجود این حتی در فاز گازی، روش های تجربی به ناچار پیچیده و غیر مستقیم هستند، زیرا موادی با چنین طول عمر کوتاه را نمی‌توان در غلظت های زیاد تهیه کرد. بنابراین چنین عواملی، امکان تهیه، ارزیابی و شناسایی رادیکال ها را با اشکالات بسیار زیاد مواجه می‌سازد.
در طول قرن نوزده میلادی غالبا رادیکال های آزاد بصورت ناصحیح به عنوان اصل مسلم در نظر گرفته می‌شده‌اند. فرضیه آووگادرو به وسیله شیمیدانان مواد آلی آن زمان به صورت جدی مورد توجه واقع نشده بود و موادی مانند C2H6 غالبا بصورت CH3 توصیف می‌گردید. با پایان یافتن قرن نوزده میلادی، این وضعیت مورد بررسی قرار گرفت و امکان موجودیت رادیکالهای آزاد، با کشف تری‌فنیل‌متیل‌رادیکال بوسیله گامبرگ "Moses Gomberg" به وضوح تایید شد. پس از این تاریخ بسیاری از رادیکال های آزاد کشف و چنین ترکیباتی در مکانیزمهای شیمی آلی بعنوان یک اصل پذیرفته شد.


تشکیل رادیکال آزاد


به طور کلی، رادیکال های آزاد بوسیله شکستگی یک پیوند در یک مولکول پایدار، با بوجود آمدن دو قطعه که هر یک از آنها حاوی یک الکترون جفت نشده است، تشکیل می‌شوند.

 
R1__R2 R1. + .R2

     

باید توجه داشت که امکان دارد قطعات حاصله به طریقی تغییر شکل یابند و به ویژه این تغییر شکل از ترکیب شدن مجدد آنها شود. در بسیاری از موارد، ترکیب شدن مجدد تقریبا در هر برخورد R1 و R2 با هم نوع خود رخ می‌دهد و ترکیب مخلوط تعادلی تحت شرایط معمولی، دلالت بر تجزیه مقدار بسیار کمی از ترکیب به رادیکال ها می‌نماید. همچنین بسیاری از روش های دیگر نیز باستثنای ترکیب شدن مجدد مورد ملاحظه قرار گرفته است که با استفاده از آنها، رادیکال ها تغییر شکل داده اند. رادیکال ها از طول عمر کوتاهی (معمولا کمتر از 3- 10 ثانیه) برخوردارند و به همین دلیل آنها غالبا دارای اهمیت بسیار زیادی در علم سینتیک واکنش هستند.

 

رادیکال های آزاد در نتیجه مصرف چه موادی دربدن پدید می آیند؟

  عمده ترین منبع تولید كننده رادیكال های آزاد ، سوخت سلولی است كه هر لحظه در تمام سلول های بدن به مصرف می رسند ( بطور كلی هر چه تولید رادیكال های آزاد بیشتر باشد، طول عمر فرد كوتاه تر خواهد بود) .

راديکال هاي آزاد در نتيجه مصرف سيگار، آلودگي هوا و يا شکسته شدن ناقص چربي و يا پروتئين در بدن توليد مي شوند. آلودگی هوا، مصرف مواد غذایی سرطان زا مانند نیترات ها، هورمون های محیطی، سرب و مواد شیمیایی آسیب رسان همگی باعث ایجاد رادیکال آزاد در بدن می گردد. پروکسيدر سوپر اکسيدها که از اکسيژن تشکيل مي شوند از انواع راديکال هاي آزاد هستند.

 راديکال آزاد مي تواند به چربي هاي بدن حمله کند، غشا سلولي را پاره کند و يا موادسمي را به بافت هاي دور خود انتشار دهد. اين تخريب هاي غيرقابل جبران منجر به تغيير عملکرد سلولي و يا مرگ سلولي مي شود.

 بهترين راه مقابله در مقابل راديکال هاي آزاد مصرف کافي مواد ضداکسيداسيون است. اين مواد آنتي اکسيدان از اکسيده شدن مواد و توليد راديکال هاي آزاد در بدن در حد بسيار زيادي جلوگيري مي کنند.

از مشهورترین راديکال هاي آزاد می توان به آب اکسیژنه اشاره کرد. رادیکال های آزاد آن قدر فعال هستند که در کمتر از چند ثانیه با مواد داخل سلول ترکیب شده و به همین دلیل سبب بروز عوارض بسیار خطرناکی در سلول می شوند که از آن جمله می توان به آسیب غشای سلولی یا آسیب ماده ی وراثتی سلول ها اشاره کرد. از این رو می توان رادیکال های آزاد را سر منشأ بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، پیری پوست و انواع بیماری ها دانست.

 

تاثير راديکال های آزاد

 

برخي شرايط بحراني که بر اثر وجود راديکال هاي آزاد ايجاد مي شوند به شرح زير مي باشند:

وخیم شدن وضعيت عدسي چشم که منجر به کوري مي شود.

تورم مفاصل (رماتيسم)

آسيب رساندن به سلول هاي مغزي که نهايتاً منجر به ايجاد پارکينسون و آلزايمر مي شود.

تسريع فرايند سالخوردگي

افزايش ريسک انسداد شرائين، از آنجاييکه راديکال هاي آزاد سبب تقويت ليپوپروتئين هاي کم چگال مي شوند (LDL) در نتيجه کلسترول به ديواره رگ هاي خوني مي چسبد.

سرطان هاي مختلف به همراه تخريب ديواره سلولي و از بين بردن DNA یکی دیگرازعوارض این رادیکال ها می باشد.

 

                            آنتی اکسیدان

  واژه آنتی اکسیدان به معنای ضد اکسیژن، به موادی اطلاق می شود که از مصرف اکسیژن جلوگیری می کنند. این مواد در قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم میلادی موضوع تحقیقات گسترده ای در حوزه صنعت بودند. آنها می خواستند موادی را بیابند که از اکسید شدن فلزات یا انفجار و آتش سوزی سوخت جلوگیری کنند.

آنتی اكسیدان ها موادی هستند كه اثر رادیكال های آزاد را از بین می برند و از عمل آنها در بدن جلوگیری می كنند.

 آنتي اکسيدان ها در برخي از مواد غذايي خاص وجود دارند و سبب خنثي سازي راديکال هاي آزاد مي شوند. در اين ميان مي توان به غذاهايي که شامل ويتامين A,C, و E هستند و مواد معدني نظير مس، روي (Zn) و سلنيوم اشاره کرد. فيتوکميکال هايي که در گياهان يافت مي شوند و زوکميکال هايي(ترکیبات شیمیایی با منشا جانوری) که در فراورده هاي حيواني وجود دارند نـيز مقادير بيشتري ضد اکسیدانت در بر دارند. از فيتوکميکال ها مي توان به ليکوپنز (Lycopenes) که در گوجه فرنگي و آنتي اکيانينز (Anthocyanins) که در زغال اخته وجود دارد، اشاره کرد.

رژيم غذايي که حاوي مقادير بسيار زيادي آنتی اکسیدانت باشد مي تواند از بروز بسياري از بيماري ها نظير بيماري هاي قلبي و سرطان هاي مختلف جلوگيري بعمل آورد.

 آنتي اکسيدان ها مانند صافی عمل کرده و بدن را از راديکال هاي آزاد پاک مي کنند.

 

 

 

 

                         معرفی غذاهای حاوی آنتي اکسيدان

 

   از جمله منابع غني آنتي اکسيدان ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:

 آليوم و سولفور – تره فرنگي، پياز، سير

آتنوکيانين – بادمجان، انگور، انواع توت

بتا کاروتين – کدو تنبل، انبه، هلو، هويج، اسفناج، جعفري

کيتچين– چاي

مس – غذاهاي دريايي، گوشت بره، شير، آجيل

کريپتوزانتيس – فلفل قرمز، کدو تنبل، انبه

فلاوانوئيد – چاي، چاي سبز، مرکبات، پياز، سيب

ايندول– سبزيجات گلدار مانند بروکلي، کلم

ايزو فلاوانوئيد – سويا، عدس، نخود، شير

ليگنان – کنجد، سبوس گندم، حبوبات، سبزيجات

لوتئين – سبزيجات برگ دار مانند اسفناج، ذرت

ليکوپين – گوجه فرنگي، گريپ فروت، هندوانه

منگنز – غذاهاي دريايي، گوشت، شير، آجيل

پلي فنول – پونه و آويشن

سلنيوم – غذاهاي دريايي، دل و جگر، غلات، گوشت

ويتامين C – مرکبات (پرتقال، کيوي و...) کشمش سياه، انبه، بروکلي، اسفناج، فلفل،توت فرنگي

ويتامين E – روغن هاي گياهي مانند روغن ريشه گندم، آوکادو، آجيل، غلات

زينک Zn – غذاهاي دريايي، گوشت، شير، آجيل

زو کميکال ها – گوشت قرمز، دل و جگر، ماهي.

همچنين در گياهاني که حيوانات از آنها تغذيه مي کنند نيز وجود دارند.


 در مجموع می توان بیان داشت مصرف آنتي اكسيدان ها ، باعث كاهش استرس سلولي مي شود كه اين استرس سلولي به نوبه خود در بروز بسياري از بيماري ها نقش دارد.

 

منبع:  نشریه کشاورزی و توسعه پایدار

فروش شارژ با تخفیف ویژه

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

تبلیغات

تبلیغات